ZIELONA KARTA - "MM" UBEZPIECZENIA & FINANSE Małgorzata Majewska

IKONY

... Pieniądze piechotą nie chodzą!!! Przyjdź - Przelicz - Sprawdź Zapraszamy do biura! ...

Małgorzata Majewska
Karty VIP
MM Ubezpieczenia & Finanse Małgorzata Majewska
Przejdź do treści
ZIELONA KARTA
Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?
   Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schzengen, co sprawia że w ogóle nie musimy myśleć o wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze standardowe OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

 
Z tego artykułu dowiesz się:
1.     Czym jest Zielona Karta
2.     Gdzie jest potrzebna Zielona Karta
3.     Jak posługiwać się Zieloną Kartą?
4.     Co zamiast Zielonej Karty?
5.     Co to jest ubezpieczenie graniczne
 
1. Czym jest Zielona Karta?
  Zielona Karta (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego) to nic innego jak ubezpieczenie OC za granicą ważne przez minimum 15 dni. Towarzystwo wystawiające Zieloną Kartę bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone przez jej posiadacza za granicą, w kraju gdzie system Zielonej Karty obowiązuje. Obecnie system ten zrzesza 47 Biur Narodowych.
 
2. Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
    System Zielonej Karty jest w zasadzie systemem europejskim z małymi wyjątkami. Standardowe, krajowe ubezpieczenie OC jest ważne i honorowane w państwach należących do Unii Europejskiej, a także w tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których Biura Narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty. Porozumienia nie podpisały takie kraje jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina. W ich terytorium, krajowe OC nie jest honorowane i zachodzi konieczność posiadania Zielonej Karty.

   Warto wiedzieć, że w Kosowie nie obowiązuje system Zielonej Karty - tu jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia granicznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do chorwackiego Dubrownika trzeba przejechać przez Bośnię i Hercegowinę. Jeżeli więc planujecie wyjazd do Dubrownika, musicie kupić Zieloną Kartę na Bośnię i Hercegowinę, choć w samej Chorwacji nie jest wam potrzebna. Jeżeli o tym zapomnicie, będziecie musieli wykupić drogie ubezpieczenie graniczne.
 
3. Jak posługiwać się Zieloną Kartą?
   Jeżeli spowodowałeś kolizję i masz Zielona Kartę, to zauważ, że jest ona podzielona na dwie identyczne części, rozdzielone perforacją umożliwiającą oderwanie kopii (dolna część). Wystarczy, że wręczysz ją poszkodowanemu.
 
4. Co zamiast Zielonej Karty?
  Ubezpieczenie w postaci Zielonej Karty to na szczęście nie jedyna forma obowiązująca w krajach spoza Porozumienia Wielostronnego. Niekiedy w wirze przygotowań zapomnimy ją wykupić lub dopiero na granicy dowiadujemy się, że jest niezbędna. Ratunkiem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie graniczne.
© 2003-2021 "MM" Ubezpieczenia & Finanse Małgorzata Majewska.
Wszelkie prawa zastrzeżone!


Certyfikat SSL
Wróć do spisu treści